W 2023 roku mija 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. 19 kwietnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Nasza szkoła dołączyła do akcji upamiętniającej Powstanie w Getcie Warszawskim, organizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN#ŁączyNasPamięć#NieBądźObojętny Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami – Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.
Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Klasa 7 oraz 8 uczestniczyły w lekcjach poświęconych 80 – tej rocznicy wybuchu powstania w oparciu o animację, w której narracja toczy się na motywach książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej. Uczniowie poznali losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Lekcje przeprowadziły panie: Alicja Siudak i Anna Grabowska.