Tradycyjne drukowanie kształtów i figur na płaskiej kartce już dawno przestało być dla nas fascynujące, dziś przeniesienie obrazka z ekranu komputera na papier nie jest niczym niezwykłym. Nie można tego natomiast powiedzieć o druku 3D – technologia ta wciąż jest dla wielu z nas czymś świeżym, nowym i innowacyjnym. Drukowanie figurek 3D za pomocą urządzenia do drukowania jest ciekawym widowiskiem, które pobudza wyobraźnię i nieustannie zadziwia.
9 maja 2023r. p. Jarosław Bureć i p. Katarzyna Grabowska mieli przyjemność przeprowadzenia lekcji otwartej dla uczniów klas trzecich, której celem było kształtowanie kompetencji kluczowych poprzez wykorzystywanie zdobytej wiedzy i umiejętności w zakresie projektowania i wykonywania niewielkich obiektów z wykorzystaniem technologii druku 3D.
Nasi uczniowie poznali możliwości i ograniczenia nowych technologii, co pozwoliło im na nabycie ogólnej wiedzy na temat świata druku przestrzennego.
Zajęcia umożliwiły dzieciom zdobycie podstaw do samodzielnej pracy z drukarką 3D: uruchomienie, obsługę oprogramowania, podstawowe ustawienia i parametry, rodzaje filamentu, itp., jednak najciekawszym momentem były zajęcia praktyczne, w których mogliśmy zobaczyć pracę drukarki 3D w trakcie, ale i również gotowe wydruki oraz pracę z długopisem 3D, która angażuje dzieci emocjonalnie, kształtując takie cechy, jak wytrwałość, cierpliwość i dokładność w wykonywaniu podjętego zadania. O zaletach korzystania z długopisów 3D można mówić wiele: praca z nimi uwalnia kreatywność, ćwiczy myślenie trójwymiarowe czy rozwija wyobraźnię. Możliwości wykorzystania pisaków 3D są nieograniczone. Oczywiście nie należy oczekiwać dokładnych modeli jak w „prawdziwej” drukarce 3D, ale nie taka też jest rola pisaków. Można wymyślać i wdrażać elementy dekoracyjne, przy odrobinie praktyki także nauczyć się „malować” w powietrzu, używać długopisów do celów naprawczych lub do sklejenia wydrukowanych w 3D przedmiotów. Praca z długopisami 3D wspomaga aktywność motoryczną – odgrywa ogromną rolę w ćwiczeniu sprawności ręki, rozwija umiejętność chwytu pisarskiego, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców, a także koordynacji tych czynności przy pomocy wzroku.
Zaznajamianie uczniów z technologiami jest niezbędne i wynika z szybkiego rozpowszechnienia techniki we wszystkich dziedzinach współczesnego życia. Ma ono duże znaczenie poznawcze i wychowawcze. A zatem nasi przemili goście wyczarowali pierwsze wydruki 3D. Uczniowie korzystali z gotowych szablonów oraz tworzyli samodzielne projekty wykazując się kreatywnością. To przede wszystkim źródło świetnej zabawy!