Ferie Zimowe w Muzeum Ziemi Chełmskiej

W czwartek, 8 lutego 2018 roku, uczniowie z grupy projektowej byli z wizytą w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. Wzięli udział w "Spotkaniu - wokół jednego zabytku". Poznali historię dawnej unickiej kaplicy pw. Świętego Mikołaja. Zwiedzili wystawę "Światłem miłości, sztuka sakralna ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej". Wystawa prezentuje najciekawsze zabytki sakralne - obrazy, rzeźby, księgi liturgiczne, ikony znajdujące się w kolekcji muzealnej, pochodzące ze świątyń i kapliczek.

Ponadto uczniowie wykonali samodzielnie pracę plastyczną techniką origami - postać Świętego Mikołaja z papieru.

Wśród wielu innych wystaw, które mogliśmy zobaczyć była wystawa poświęcona pamięci chełmskiej społeczności żydowskiej zatytułowana "Chełmscy Żydzi. Historia. Pamięć". Wystawa prezentuje historię chełmskich Żydów, ich życie codzienne, aktywność społeczną i polityczną oraz kulturę. Pokazane są archiwalia i fotografie. Część ekspozycji wzbogacają judaika przybliżające kulturę i zwyczaje obecne w życiu narodu żydowskiego. Wystawa pokazuje ocalone po Żydach ślady i pamiątki związane z życiem synagogalnym i domowym.

W dziale "Przyrody" uczniowie mieli okazję zobaczyć różne okazy zwierząt i ptaków. Jedną z wielu atrakcji tej części muzeum był żywy eksponat - okazały legwan zielony o wdzięcznym imieniu Berta. Ta duża jaszczurka zachwyciła niemalże wszystkich. Wystawa ta okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.

Wizyta w muzeum pozostawiła we wszystkich niezatarte wrażenie. Wyjazd powstał z inicjatywy pani Renaty Domińczuk i pani Doroty Ostrowskiej. Został zrealizowany w ramach programu "Oblicza Dialogu", którego tegoroczne hasło brzmi: "W sferze sacrum. Rola sztuki religijnej w kulturze".

19952

Your IP:54.224.99.70