21 marca kojarzy się z nadejściem wiosny. Jednak tego dnia obchodzimy również Światowy Dzień Osób z zespołem Downa. Ta data nie jest przypadkowa. Światowy Dzień Osób z zespołem Downa pod patronatem ONZ jest obchodzony 21 marca dlatego, że liczby 3 i 21 symbolizują trzecie, „nadprogramowe” ramię w dwudziestym pierwszym chromosomie, którego obecność stanowi główną przyczynę tej wady genetycznej. Nazwa zespołu Downa, inaczej określanego trisomią 21. chromosomu, pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który to jako pierwszy go
opisał. W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność z osobami z trisomią 21. Włączamy się w akcje społeczne pokazujące akceptację i zrozumienie. Dajemy osobom z zespołem Downa i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.
Zespół Downa to przede wszystkim odmienność biologiczna człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną chromosomu 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. Osoby posiadające Zespół Downa często wymagają ciągłej opieki, jednak wraz z czasem mogą wyrosnąć na osoby dobrze radzące sobie w życiu codziennym. Z reguły są pogodni, życzliwi i bardzo przywiązani do rodziców.
Dlaczego kolorowe skarpetki? Symbolika kolorowych skarpetek to wyrażenie wsparcia dla osób z Zespołem Downa oraz promowanie akceptacji różnorodności. Kolorowe skarpetki symbolizują różne chromosomy i świętowanie unikalności każdej osoby. Zespół Downa jest wadą genetyczną, gdzie 21. chromosom składa się z trzech „ramion” zamiast dwóch. Jedno z nich jest więc „nie do pary”. Zdarza się też, że osoby z zespołem Downa mają problemy z rozpoznawaniem kształtów lub kolorowych wzorów, przez co można czasem zobaczyć je w dwóch różnych skarpetkach.
W ramach obchodów tego dnia, zorganizowaliśmy konkurs „Kolorowa skarpetka – Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa”, którego celem było poszerzanie wiedzy i akceptacji wobec osób z Zespołem Downa. Kategoria I-III miała do zaprojektowania kolorową skarpetkę, natomiast kategoria IV-VIII plakat promujący obchody tego dnia w naszej szkole. Wszystkie prace były pracochłonne i zgodne z tematem, dlatego ciężko było wytypować zwycięzcę. Postanowiłyśmy nagrodzić wszystkich uczestników skarpetkami.
Oto oni:
Kl. I
Kl. II a
Kl. II b
Kl. III
Kl. IV b
Kl. V
Serdecznie dziękujemy za udział. Organizatorami konkursu była pani Agata Kędziora i Katarzyna Grabowska.